Crème brûlée (bez flambovacej pištole)

Na tento legendárny francúzsky dezert som sa chystala už nejaký ten rôčik, odrádzala ma však potreba flambovacej pištole. Ale viete, čo som zistila? Flambovaciu pištoľ vôbec nepotrebujete! Stačí vám polievková lyžica. Vážne, skúšala som a funguje to. 🙂


Na prípravu crème brûlée vám stačí maximálne hodinka času, potom 2-3 hodiny v chladničke a môžete podávať. Teraz ľutujem, že som sa do toho nepustila už dávno, toľko rokov som sa oberala o takú dobrotu! 🙁 😀


Receptov na crème brûlée nájdete veľa, základné spojenie smotany, vanilky a karamelovej kôrky na povrchu sa však nemení. Rovnako ako v recepte na Tartaletky s vanilkovým krémom a ovocím, je aj tu veľmi dôležité, akú vanilku použijete. Nejlepší je vanilkový struk, ten je ale trochu drahší. Vynikajúcou alternatívou je kvalitný vanilkový extrakt, ktorý sa do dezertov pridáva po kvapkách a tak vám aj malá flaštička veľmi dlho vydrží.

Crème brûlée (bez flambovacej pištole)

Recept od Víkendová cukrárkaChod: DezertKuchyňa FrancúzskaNáročnosť: Jednoduché
Servings

6

servings
Prep time

45

minút
Cooking time

30

minút

Sladký krém s pravou vanilkou schovaný pod karamelovou krustičkou. Tradičný francúzsky dezert, ktorý si zamilujete!

Suroviny

 • 250 ml smotany na varenie (12%)

 • 250 ml smotany na šľahanie (33%)

 • 1 vanilkový struk alebo pár kvapiek vanilkového extraktu

 • 4 žĺtky

 • 60-70 g krupicového cukru (+ 8 lyžičiek na posypanie)

Postup

 • Trúbu si predhrejeme na 160°C. Vanilkový struk rozrežeme, dreň vyškriabeme a vložíme do menšieho hrnca, spolu s oboma smotanami a šupkou z vanilkového struku, aby sme z neho dostali všetky chute. Na miernom ohni pomaly zohrievame a tesne pod bodom varu odstavíme a vanilkový struk vyberieme.
 • Žĺtky s cukrom vyšľaháme do hustej svetlej peny. Zalejeme teplou smotanou a veľmi krátko prešľaháme. Nechceme smotanu vyšľahať, len spojiť so žĺtkovou penou. Znova vrátime do hrnca, ktorý položíme nad väčší hrniec s vriacou vodou, tak aby sa dno nedotýkalo hladiny (prípadne si pomôžte vareškou ako ja) a nad parou miešame tak dlho, než puding trochu zhustne a udrží sa na zadnej strane lyžice. Menší hrniec s krémom na Crème brûlée a polievkovou lyžicou vložený vo väčšom hrnci s vriacou vodou z jednej strany podopretý drevenou varechou na sporáku.
 • Nalejeme ho do zapekacích misiek, ktoré vložíme do hlbšieho plechu. Do plechu vlejeme vriacu vodu približne do výšky polovice misiek a dáme piecť asi na 30 minút. Dve porcie Crème brûlée v bielych zapekacích miskách vo štvorcovej forme na pečenie zaliate vodou do polovice misiek.
 • Necháme vychladnúť pri izbovej teplote a potom dáme na 2-3 hodiny do chladničky.
 • Tesne pred podávaním posypeme každú misku 2 lyžičkami krupicového cukru a flambovacou pištoľou ho skaramelizujeme, čím sa nám vytvorí krásna krustička na povrchu. Ak flambovaciu pištoľ nemáme, na sporáku si nahrejeme polievkovú lyžicu (vyberte nejakú staršiu, nahrievanie ju zafarbí) a keď je nažhavená (asi po 5 minútach), opatrne jej dnom prejdeme po cukrovej posýpke. Pekne je to ukázané na tomto youtube videu (prekliknite sa na 4:30). Jedna porcia Crème brûlée a pripravená lyžička na drevenom podklade.
 • Dezert je hotový, takže hneď podávame. 🙂 Jedna porcia Crème brûlée na drevenom stole karamelová kôrka na vrchu Crème brûlée rozbitá lyžičkou namočenou v svetlom kréme.
Summary
recipe image
Recipe Name
Crème brûlée (bez flambovacej pištole)
Author Name
Published On

Pridať komentár